#تا_ته_خط_باهاتیم

فیلتر مطالب
دسته‌ها
کنار گذاشتن دروس در کنکور ! آری یا خیر؟!

بعضی از دانش اموزان بعد از عید وقتی میبینند در درسی مطالب خوانده نشده بسیاری دارند و در مدت باقی مانده نمیتوانند انهارا مطالعه کنند پیشنهاد میکنند که فلان درس را در کنکور حذف کنم و اصلا پاسخ ندهم ! مثلا دانش اموزان رشته ی تجربی بدلیل ضعف در ریاضی تمایل به کنار گذاشتن این درس یا دانش اموزان رشته ی انسانی قصد کنار گذاشتن دروس ریاضی و زبان انگلیسی را دارند.

استدلال این دانش اموزان اینست که با حذف این درس مشکلی پیش نمی اید چون درصد بقیه درسهایم بالاست و جبران میشود. امروز در پاسخ به این افراد و اینکه ایا این کار درست است یا خیر چند نکته را متذکر میشوم.

۱-اول آنکه هیچ مشاوری کنار گذاشتن هیچ درسی را توصیه نمیکند ! حتی اگر در درسی بسیار ضعیف باشید فکر پاسخ ندادن انرا در کنکور از سرتان بیرون کنید. مطمئن باشید حتی اگر بتوانید یکی دو سوال را پاسخ دهید بسیار بهتر از انست که صفر درصد پاسخ دهید . باید بدانید که حتی یک درصد بیشتر زدن در هر درس در کنکور میتواند رتبه ی شما را شاید تا هزاران نفر جابه جا کند و تغییر دهد.

۲-دوم و مهمتر انکه حتی اگر درسی را در کنکور حذف کنید چه تضمینی وجود دارد تا درصد بقیه ی درسهایتان آنقدر بالا باشد تا بتوانید درصد درس حذفی را جبران کنید؟!! در واقع کنکور یک مسابقه ی غیر قابل پیش بینی است . گاهی اوقات سوالات برخی دروس سخت تر و یا اسانتر مطرح میشود به همین دلیل نمیتوانید با قاطعیت بگویید در فلان درس حتما فلان درصد را کسب خواهم کرد. البته تلاش و کوشش شما بالا همواره برای بالاترین درصدهای ممکن باشد اما باید برای هر اتفاقی نیز اماده بود .

۳-بعضی اوقات میبینیم در درسی که در کنکور میخواهید حذف کنید اسانترین سوالات مطرح شده است! و وقتی به سوالات نگاه میکنید میبینید که توانایی پاسخگویی به انهارا دارید اما یک فرمول یا راه حل کوچک را فراموش کرده اید! اینجاست که با قاطعیت میگویم حذف درسی در کنکور میتواند برای شما بسیار جبران ناپذیر باشد زیرا در صورت طرح سوالات اسان در ان درس در کنکور انموقع است که حسرت میخورید که ایکاش میشد بهتر عمل کرد و حتی برای گرفتن حداقل امتیاز ان درس تلاش میکردید.

راه حل برای این درسها

اگر از قبل مباحثی را در این درسها خوانده اید در مدت باقی مانده همان ها را مرور کنید. سعی کنید فرمولها و نکات مهم و یا مباحث اصلی را بیشتر بخوانید و مبادا سراغ سخت ترین و پیچیده ترین فصل ها بروید که بازهم از پاسخگویی به ان درس در کنکور دلسرد شوید.

تست های کنکورهای سالهای اخیر در ان درس را بررسی کنید و نکات و فرمولهایی را که در این چند سال بیشتر تکرار شده اند را در دفتری یادداشت کنید و در بازه های زمانی مختلف انهارا مرور کنید.

حتی اگر در درسی خیلی ضعیف باشید بازدانستن فصول مهم میتوانید یک درصد پایه برای خود در کنکور تعریف کنید و بنابه توانایی خود حداقل امتیاز را بتوانید بگیرید. شاید بهتر باشد ساعت مطالعه ی روزانه ی مشخصی در این درسها داشته باشید و این ساعت مطالعه بصورت روزانه و مداوم باشد ولی زمان مطالعه را کمتر در نظر بگیرید تا دچار خستگی نشوید. اما در کل میتوان به دودسته از دانش اموزان توصیه کرد که درسی را حذف کرد: ۱-دانش اموزانی که دیر شروع کردند و تازه شروع به درس خواندن کرده اند با حذف درس برای این دسته میتوان تمرکز را بالابرد و منطقی تر اهداف تعیین کرد. ۲-دانش اموزانی که مطالعه کرده اند و به مقدار کافی تست زده اند اما مسلط نشده اند نیز پیشنهاد میشود.

 
مطالب مرتبط با «کنار گذاشتن دروس در کنکور ! آری یا خیر؟!»
آخرین ویدئو ها و صوت های سامان